Kradną katalizatory a potem odprzedają na skupie

Komenda Główna Policji uprzedza i alarmuje do zamieszkałych województwa dolnośląskiego oraz wielkopolskiego, że niedawno wzmożone są kradzieże katalizatorów, które później sprawcy odnoszą na skup katalizatorów, na jakim są wyprzedawane.

skup katalizatorów

Skup katalizatorów

Z pozyskanych na obszarze całego kraju danych następuje wniosek, że do grabieży dochodzi z reguły w godzinach wieczorowo-nocnych. Wykonawcami są zazwyczaj niedojrzałe osoby w wieku do 25 lat, dokonują przestępstwa na ogół pod wpływem alkoholu. Atakują auta, stojące na niestrzeżonych parkingach, pod blokami, niezaopatrzonymi w monitoring wizyjny. Jeśli chodzi o samochody są to w sporej większości maszyny typu VAN, zawierające na zaopatrzeniu katalizator.
Rabusie decydują się na tego typu pojazdy z uwagi na prosty dostęp do tego typu urządzenia. Wyposażeni są w swego rodzaju noże, którymi odcinają rury z obu stron katalizatora a także już za moment oddalają się z tego miejsca. To zajmuje im właściwie parę sekund. Dlatego też Komendant Główny Policji zalecił przyglądnąć się dokładnie takiemu zdarzeniu a w szczególności zainteresować się ludźmi, którzy wiodą skup katalizatorów. Naturalnie uszanujemy tych prowadzących swój biznes legalnie jednak nie będzie pozwolenia na kradzież oraz kupowanie części do samochodu pod powszechnie znaną ladą, powiedział rzecznik Policji podczas jednej z dotychczasowych konferencji.

skup katalizatorów

Tomkat

Jak stwierdził nasz dziennik skup katalizatorów ma miejsce niemalże we wszelkim wielkim mieście. Podczas rozmowy z ich właścicielami skonstatowaliśmy, że są oni szczęśliwi z podjętych przez policjantów działań, gdyż będzie to celowało w firmy, jakie niezgodnie z prawem wiodą skup katalizatorów. Wszelki przedsiębiorca, przed tym jak dokona zakupu części samochodowej musi spróbować stwierdzić skąd ona pochodzi.
Podejrzane zdoła być tego typu zjawisko, jeżeli do skupu udaje się młodziutki człowiek z paroma katalizatorami i oczekuje je prędko i taniutko zbyć. Ale tego rodzaju posiadamy prawo, nieograniczony rynek. Ktokolwiek potrzebuje zarobić, mając nadzieję, iż całość się uda. Nadzorując skup katalizatorów powinniśmy nade wszystko skierować uwagę na pochodzenie katalizatorów – puentuje rzecznik.