Kilka wiadomości odnośnie gablot.

Estetycznie zaprezentowany przedmiot zaciekawi osoby go oglądające. Żeby go należycie zaprezentować powinno się go umieścić w odpowiedniej, najlepiej szklanej gablocie, w jakiej będzie dostrzegalny z każdej strony. Gabloty te są niejednokrotnie zrobione ze szkła wytrzymałego przed urazami mechanicznymi, wzmocnione stalową ramą oraz zamykane na kłódkę. Wiele obiektów mogących być wystawionymi jest drogocennych, zatem ażeby były dobrze zabezpieczone umieszcza się je w gablotach ze szkła odpornego na przebicie przez pocisk z broni albo hartowanego bardzo wysokiej próby. Szkło takie jest niezwykle odporne. Gabloty zrobione z takich tafli ochronią eksponowany obiekt przed niespodzianymi urazami mechanicznymi jak np. mocne trafienie.

	Gabloty muzealne

Powszechne gabloty wystawiennicze nie wymagają wyjątkowego szkła, gdyż mają za zadanie chronić będące tam obiekty zwłaszcza przed zakurzeniem.
Odmienna rzecz to gabloty do muzeów. W tamtym miejscu zazwyczaj w gablotach kładzie się obiekty drogie czy też o wysokiej wartości historycznej, zatem produkowane są na zlecenie, z wysokoodpornego, często kuloodpornego szkła. Tego typu szkło to składające się z kilkunastu warstw szyby, mogące wytrzymać strzał z broni palnej. Są złożone z odpowiednio wyłonionych oraz dostosowanych warstw szkła i scalonych w procesie laminowana. Gabloty muzealne produkowane są na szczególne zamówienia. Przedsiębiorstwa wytwarzające takie gabloty mają w swojej ofercie przygotowane wzory, lecz na żądanie kontrahenta dostosowują się do jego potrzeb. Produkują gabloty ze szkła, z metalu oraz z drewna, a też z surowców mieszanych. Proponują także witryny wystawiennicze. Parają się montażem, instalacją podświetlenia prezentowanego przedmiotu, a także zabezpieczeniami. Firmy zapewniają wysoką klasę proponowanych towarów, zapewniają gwarancję na trwałość, atrakcyjne ceny i zwięzłe terminy realizacji. Na życzenie klienta zdołają także umieścić na gablotach odpowiednie wiadomości o przedstawianym przedmiocie.