Czar domowego ogniska

Wszyscy marzymy o przytulnym, ciepłym domu, gdzie z przyjemnością będzie przebywała nasza rodzina i gdzie z chęcią przyjadą przyjaciele. Z czasem zapełniamy nasze mieszkania różnymi sprzętami i dodatkami, tworząc w nich swój własny styl, dopasowany do naszych gustów i charakterów. Pewne elementy są jednak uniwersalne i jednym z nich jest ogień.

Nic tak nie ociepla atmosfery domu, jak ogień płonący w kominku. Jeśli mieszkamy w domu, warto zainwestować w zabudowany kominek lub obejrzeć dostępne na rynku piecyki żeliwne. Inwestujmy raczej w te lepsze, ponieważ jest to zakup na lata. Tak zwana „koza” zazwyczaj posiada nóżki i ma czarną lub antracytową barwę. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami lżejszych wersji kolorystycznych, znajdziemy też białe i kremowe piece. Rozmaite kształty szybek pozwolą nam cieszyć się z uroków pełgającego ognia. Pamiętajmy o bezpieczeństwie i zabezpieczmy odpowiednio przestrzeń wokół pieca, tak, by nie dostały się tam dzieci. Obsługa pieca pod okiem dorosłych to doskonała lekcja odpowiedzialności dla starszych pociech.
piecyki zeliwne
Aby zimą cieszyć się ciepłem ognia, musimy odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w zapasy drewna kominkowego. Jeśli nie chcemy wydawać sporych pieniędzy na gotowe, pakowane polana w markecie, możemy kupić drewno w większej ilości u lokalnych sprzedawców, którzy zazwyczaj oferują kilka gatunków drzewa do wyboru. A może mamy ogródek i dobrą siekierę? Wtedy możemy kupić drewno bezpośrednio od leśniczego i zaoszczędzić sporą sumę. W takim przypadku jednak konieczna będzie siła mięśni do pocięcia i porąbania drewna na odpowiedniej wielkości polana oraz przestrzeń na drewutnię. Drewno kominkowe musi bowiem odpowiednio długo poleżeć i wyschnąć, by dobrze się palić i nie okopcić szybek naszego piecyka lub kominka.

Koniecznie pamiętajmy o bezpieczeństwie. Oprócz zabezpieczenia przed dziećmi zainwestujmy w czujnik czadu, który w razie czego szybko nas zaalarmuje. Nic tak jak ogień nie ociepla atmosfery domu, dlatego pomyślmy poważnie nad wprowadzeniem go w nasze wnętrza.