Atrakcyjne informacje na temat transportu osób Gliwice.

Gliwice – miejscowość posiadające prawa powiatu położone w województwie Śląskim nad rzeką Kłodnicą. Zalicza się do najliczniejszych miejscowości aglomeracji Śląskiej.

Miejscowość posiada wysoko rozwinięty transport komunikacyjny. Bazujący zwłaszcza na komunikacji autobusowej a także w małym stopniu tramwajowej. Tramwaje istniały do 2009 roku, a następnie za sprawą byłego prezydenta miasta większą część linii tramwajowych zawieszono wprowadzając w ich zamian autobusy. Usunięcie praktycznych a zarazem ekologicznych tramwajów napotkała sprzeciw mieszkańców, lecz ich protest nie został wzięty pod uwagę.

transport osób gliwice


Poza autobusami miejskimi, jakie zaliczają się do Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) transportem ludzi trudnią się kilkunastoosobowe busy. Są to indywidualne firmy zajmujące się wożeniem ludzi na wybranych trasach. Opłaty wyznaczane są wewnętrznie w działalnościach oraz są stosunkowo przystępne. Busy tego rodzaju są dużo szybsze niż autobusy, gdyż ich ciąg jezdny przebiega zazwyczaj bocznymi ulicami jak przykładowo autostradami, lub Drogową Trasą Średnicową, co bardzo redukuje okres przejazdu. Przykładowo czas przejazdu normalnego autobusu miejskiego z Katowic do Gliwic wynosi dłużej niż godzinę, czasem dłużej gdy trwa szczyt komunikacyjny, za to busem dotrzemy z dokładnie tego samego położenia w Katowicach, do tego samego położenia w Gliwicach w przeciągu dwudziestu pięciu minut. Dodatkowo, bilet kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy więcej.

przedsiębiorstwa zajmujące się własnym przewozem oferują także system biletów całomiesięcznych. Jednak na bilety tekturowe, jakie także są do nabycia, występują promocje np. dziesięć przejazdów za cenę dziewięciu. Lecz wypada zachować bilety by móc je kierowcy przedstawić.

Transport osób Gliwice to zarówno koleje. Kolej w mieście istnieje od pierwszej połowy XIX stulecia. Odbywa się nią ruch pasażerski oraz towarowy.

transport osób gliwice


Miejscowość przecinają dwie autostrady. Jedna to A1 prowadząca do Gdańska, a druga to A4 łącząca Zgorzelec i Korczową. Ta droga wchodzi w skład trasy europejskiej E40. Obie autostrady na określonych odcinkach są płatne.